Mały kraj wielkich atrakcji

Sri Lanka

tyle pięknych nazw dla jednego kraju

  • „Cejlon”

  • „Wyspa Klejnotów”

  • ”Łza Indii”

  • „Perła Oceanu Indyjskiego”

Magią tej wyspy jest klimat, którego osobliwy charakter umożliwia odwiedzanie jej przez cały rok. Cudowna przyroda i malownicze krajobrazy pozwolą Ci się poczuć jak w rajskim ogrodzie. Wspaniałe długie plaże, palmy i słońce są gwarancją przyjemnego wypoczynku.

Kraj ten potrafi ugościć każdego. Ludzie są przyjaźni i zawsze uśmiechnięci. Jest to kraj idealny dla osób poszukujących oryginalnego, ciepłego i bezpiecznego wypoczynku. Na Cejlonie nikt nudzić się nie będzie.

Marzysz o egzotycznej podróży ? – to miejsce stworzone dla Ciebie.

Jakoś musimy się tam dostać…

Pada więc pytanie – jak?
Bezpośrednia odległość pomiędzy Warszawą a Colombo to 7 300 km . Pada więc pytanie – jak tam się dostać? Jeśli nie liczyć statków wycieczkowych na wyspę można się dostać tylko samolotem. O ile Sri Lanka do najdroższych krajów nie należy, to niestety bilety na nią już takie tanie nie są. Jakie więc mamy opcje?

W pogoni za słońcem

czyli taki mamy klimat

Sri Lanka jest idealnym miejscem dla kochających ciepło i promienie słoneczne. Tam zawsze świeci słońce, zależy tylko w której części kraju jesteś. Niezależnie od pory roku zawsze znajdzie się jakieś miejsce na wybrzeżu, gdzie plaże są suche i świeci słońce. Mogę powiedzieć z własnego doświadczenia, że pogoda na Sri Lance lubi płatać figle i czasami można nieźle zmoknąć, kiedy w teorii absolutnie nie powinno padać. Tak jest z pogodą - nie masz na nią wpływu - więc ciesz się jaka jest. Nagrodą za ulewne deszcze jest piękna zieleń
i morze kwiatów. Coś za coś.

Panuje tutaj klimat tropikalny, bardzo wilgotny. Średnia temperatura na nizinach to 26 – 30 stopni Celsjusza a w górach 15 – 20 stopni Celsjusza, wilgotność powietrza 70%.
Noce w górach są czasami naprawdę chłodne, szczególnie w okresie grudnia i stycznia, gdzie może nawet pojawić się szron.

Moje spostrzeżenia – nie tylko Europejczycy pocą się niemiłosiernie  – rdzenni mieszkańcy mają ten sam problem gdy robi się wilgotno i bezwietrznie.

Na Sri Lance nie ma wyraźnych pór roku, tak jak w Europie. Na klimat wyspy mają wpływ dwa monsumy letni i zimowy – wiatry przynoszące tropikalne deszcze o dużej intensywności, które przeważnie trwają około 10 – 20 minut ale czasem też mogą trwać kilka dni.

Podróżując na Sri Lankę należy pamiętać o tym, że gdy na północy i wschodzie pada deszcz to na południu i zachodzie świeci słońce i odwrotnie. Deszcze nie przeszkadzają
w zwiedzaniu o ile nie występują powodzie.

Krótko mówiąc Sri Lanka jest kierunkiem całorocznym. Najlepsza pora na wakacje na północnym i wschodnim wybrzeżu to okres pomiędzy majem i wrześniem, a na południowym i zachodnim wybrzeżu to okres pomiędzy grudniem i marcem. Musimy brać pod uwagę, że to natura i czasami monsumy „spóźnią się”.

Co dalej… czyli wiza i ubezpieczenie

 

Bilety lotnicze już masz, o pobyt na wyspie się nie martwisz bo trasę wyjazdu mamy wspólnie ustalaną, Leo zarezerwował już noclegi a kierowca Srilanka Leo Tours będzie czekał na Ciebie na lotnisku więc pytanie jakie formalności jeszcze są konieczne do załatwienia?

Po pierwsze

Wiza

Chcąc wjechać na terytorium Sri Lanki należy wykupić wizę.
Są dwie możliwości.
Pierwsza to zakupić ją na miejscu na lotnisku w Colombo (jest droższa o 5 USD) .
Druga, polecana przeze mnie to skorzystanie z internetowego systemu wizowego Sri Lanki www.eta.gov.lk – koszt 35 USD. Jest to wiza dwukrotnego wjazdu i pozwala przebywać na terytorium wyspy przez 30 dni.
Paszport powinien być ważny minimum 6 miesięcy od daty wyjazdu. Osoby podróżujące w celach turystycznych muszą mieć bilet powrotny. Ostatni mój czas oczekiwania na wizę po złożeniu wniosku to całe dwie minuty. Gratulacje dla sytemu.
W samolocie lub na lotnisku wypełniamy jeszcze wniosek Arrival Card. Dzieci do 12 roku życia otrzymują wizy bezpłatnie.

Po drugie

Ubezpieczenie i zdrowie

Jadąc gdziekolwiek na dłużej należy posiadać standardowe ubezpieczenie, które jednak nie obejmuje sportów ekstremalnych i jeżeli jesteś ich pasjonatem warto to ubezpieczenie rozszerzyć (np. w przypadku gdy nurkujesz). Przy wyjeździe na Sri Lankę nie ma szczepień obowiązkowych ale zalecane są, jak przy każdej dalszej podróży, szczepienia przeciw żółtaczce typu A i B, tężcowi, durowi brzusznemu
i błonicy. Warto o szczepieniach pomyśleć wcześniej ponieważ nie są tanie i dobrze koszty rozłożyć sobie w czasie. Pocieszające jest to, że mają czasami trwałość kilu lat. Warto założyć sobie Międzynarodową Książeczkę Szczepień, ponieważ są tam zanotowane wszystkie nasze szczepienia z terminem ich ważności i jest to dokument oficjalny potwierdzający przebycie szczepień. Można ją otrzymać w poradniach medycyny podróży.
Wszelkie lekarstwa pierwszej potrzeby są dostępne w aptekach na terenie całego kraju lecz zawsze należy mieć ze sobą podstawową apteczkę z lekarstwami, które zażywamy
na co dzień, lekami przeciwbólowymi, podstawowe środki opatrunkowe i coś na ukąszenia owadów. Przyznam się, że niestety moskity mnie kochają więc zawsze zabieram ze sobą
w podróż preparat Mugga w sprayu. Tylko grzej z pamięcią by go używać.

A na koniec kilka przydatnych informacji

Język
Język jakim można się tu komunikować to syngaleski (właśnie próbuję się go uczyć i powiem szczerze – łatwo nie jest)
i tamilski. Nie obawiaj się, kierowcy Srilanka Leo Tours będą rozmawiać z Toba po angielsku, tak jak
i część mieszkańców wyspy, którzy starają się opanować ten język chociaż w wersji podstawowej.
Strefa czasowa
Różnica czasu pomiędzy Polską i Sri Lanką w okresie zimowym
to 4 godziny 30 minut do przodu a w okresie letnim to 3 godziny 30 minut.
Waluta
– Waluta Sri Lanki to rupia lankijska LKR.
Kurs w lipcu 2017 roku to:
1 PLN – 41.82 LKR
1 USA – 153,85 LKR
1 EUR – 176.32 LKR
Cło
Obowiązujące przepisy celne nie odbiegają od ogólnie przyjętych standardów.
Na wyspę można przywieźć maksymalnie dwie butelki wódki lub trzy butelki wina i jeden karton papierosów. Warto zrobić zakupy alkoholowe na strefie bezcłowej już po odprawie celnej na lotnisku w Kolombo, ponieważ alkohole na wyspie są dużo droższe.
Elektryczność
Napięcie w sieci na wyspie to 230 - 240 V, 50 Hz lecz w praktyce bywa niższe. Występują przerwy w dostawie energii ale hotele przeważnie posiadają generatory.
Na Sri Lance spotkać można kilka rodzajów wtyczek: typ D w wersji z trzema okrągłymi bolcami, typ G wersji z trzema prostokątnymi bolcami oraz w wersji podobnej do wtyczek europejskich, z trzecim bolcem uziemienia na środku, który można odblokować (na własne ryzyko). W sklepach przejściówka kosztuje około 1 USD.
Internet
Internet sieci 3G i 4G jest dostępny praktycznie na całej wyspie.
Na lotnisku warto zakupić kartę SIM. W zależności od operatora jest to koszt do 10 USD wraz z pakietem danych. Internet na wyspie jest tani 5 GB to koszt około 6 USD. Przydaje się nie tylko do kontaktu z krajem ale również do kontaktu na wyspie np. z kierowcami, z hotelami. W hotelach z internetem bywa różnie, często jest dostępny tylko w recepcyjnym holu i działa bardzo dobrze, lecz zdarza się, że spotkamy się z całkowitym przeciwieństwem - jest bardzo wolny lub nie ma go wcale. Dlatego lepiej liczyć na swój własny.

Zagrożenia

Sri Lanka to jeden z najbezpieczniejszych krajów na świecie. Zawsze jednak w każdej podróży należy zachować zdrowy rozsądek i nie przechwalać się drogim sprzętem
i grubym portfelem.

Okazja czyni złodzieja.

Bagaż przewożony w środkach komunikacji publicznej jest raczej bezpieczny i nie budzi zainteresowania złodziei a Lankijczycy sami ostrzegają turystę gdy widzą zagrożenie.
W pokojach hotelowych warto korzystać z sejfu o ile taki jest dostępny. W tłumie, jak
w każdym kraju na świecie, mogą grasować kieszonkowcy. Na Sri Lance nie ma obowiązku noszenia paszportu ze sobą więc warto go zdeponować w bezpiecznym miejscu. Należy uważać na naciągaczy. Nasi goście z Srilanka Leo Tours nie będą mieć tych problemów, ponieważ kierowca stanowi też rodzaj ochrony przed naciągaczami.

Wszyscy pamiętamy tsunami z roku 2004 ale tsunami według kronik zdarza się tu średnio raz na 2000 lat, więc statystyki mówią same za siebie, nie powinniśmy się obawiać. Lokalnie
w okresie pór deszczowych mogą zdarzać się powodzie lecz zawsze można zmienić trasę podróży. Na wyspie nie ma obecnie żadnych zagrożeń związanych z terroryzmem. Zaleca się ostrożność przy wyjazdach na północno – wschodnie rejony kraju gdzie nadal pozostają tereny gdzie trwa ich rozminowywanie.